Ημέρες Καινοτομίας (i-Days) 2020 – Πρώτο βραβείο σε ομάδα φοιτητών του Τμήματος Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική

Οι Ημέρες Καινοτομίας (i-Days) 2020, που διοργανώθηκαν από το κόμβο του EIT Health για την Ελλάδα, σε συνεργασία με το Πανεπιστημίο Θεσσαλίας και ειδικότερα των Τμημάτων Οικονομικών Επιστημών και Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική, ολοκληρώθηκαν με μεγάλη επιτυχία!!!

70 φοιτητές του Πανεπιστημίου μας, χωρίστηκαν σε 19 ομάδες, παρουσίασαν τις ιδέες τους και αναδείχθηκαν οι εξής νικητές:

1η θέση CryptoCare – Λυδία Νέγκα, Γιώργος Γκέτσιος, Ζωή Τσιτόγλου (Τμήμα Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική)

Μια blockchain-based πλατφόρμα, η οποία προορίζεται για χρήση από άτομα τα οποία λαμβάνουν αυξητική ορμόνη.

2η θέση FitFinder – Αντωνία Σακελλαρίου, Κλειώ Γκουντζομήτρου (Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών)

Μια εφαρμογή που παροτρύνει τους φοιτητές να γυμναστούν με ή χωρίς κάποιον γυμναστή.

3η θέση Immortal – Σπύρος Κοντογιάννης, Κυριάκος Καρασακαλίδης, Αλέξανδρος Σταμούδης (Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών)

Ένα προϊόν τεχνολογίας (δαχτυλίδι ή βραχιόλι) που αποτρέπει το χρήστη από το να αγγίζει συχνά το πρόσωπό του.

Οι νικήτριες ομάδες των εθνικών i-Days θα προσκληθούν στον πανευρωπαϊκό τελικό (5 Δεκεμβρίου 2020), όπου θα συναντηθούν με φοιτητές από άλλα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια.

ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ