Ημερίδα – “ΕΝΟΡΑΣΗ: Ένα Σύστημα Τεχνητής Νοημοσύνης στην Υπηρεσία του Ανθρώπου και του Πολιτισμού”

Την Πέμπτη 12 Ιανουαρίου 2023 και ώρα 15:00 στο Αμφιθέατρο 1 του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (ΠΘ), Παπασιοπούλου 2-4, στα Γαλανέικα της Λαμίας, το Τμήμα Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική, διοργανώνει ημερίδα με τίτλο “ΕΝΟΡΑΣΗ: Ένα Σύστημα Τεχνητής Νοημοσύνης στην Υπηρεσία του Ανθρώπου και του Πολιτισμού”.  Σκοπός του έργου ΕΝΟΡΑΣΗ είναι η ανάπτυξη ενός καινοτόμου φορετού συστήματος, το οποίο δίνει τη δυνατότητα στους χρήστες, συμπεριλαμβανομένων ατόμων μειωμένης όρασης και τυφλών, να προσπελαύνουν και να περιηγούνται σε ανοικτά περιβάλλοντα υψηλής πολιτισμικής και τουριστικής αξίας και να βιώνουν με μοναδικό τρόπο αυτή την εμπειρία τους.

Στην ημερίδα θα παρουσιαστούν τα αποτελέσματα του έργου ΕΝΟΡΑΣΗ, που περιλαμβάνουν μοναδικά, πρωτότυπα επιτεύγματα τεχνολογικής αιχμής, και θα γίνει επίδειξη της λειτουργίας του.  Η εκδήλωση οργανώνεται και συντονίζεται από τον Δρ. Δ. Ιακωβίδη, Καθηγητή του Τμήματος, και συμμετέχουν εκπρόσωποι της Intracom S.A. Telecom Solutions και του ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος. Είναι ανοιχτή στο κοινό, και συνιστάται η παρακολούθησή της από φοιτητές, καθώς η ανάπτυξη του συστήματος αυτού αποτελεί ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα για το πως η επιστημονική έρευνα μπορεί να οδηγήσει σε ένα πραγματικό, εμπορικά εκμεταλλεύσιμο σύστημα.