Πρόσκληση συμμετοχής στο πρόγραμμα Proof of Concept του Γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας ΕΜΠ

Το Γραφείο Μεταφοράς Τεχνολογίας του Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο διοργανώνει Πρόγραμμα «Proof of Concept», στο πλαίσιο του έργου με τίτλο «ΔΙΚΤΥΟ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ» (MIS 5155000) με κωδικό 68161000, το οποίο υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανταγωνιστικότητα Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία 2014-2020» και συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ).

Το Πρόγραμμα «Proof of Concept» απευθύνεται σε φοιτητικές/ερευνητικές ομάδες ή μεμονωμένους φοιτητές/ερευνητές του ΕΜΠ που επιθυμούν να αξιοποιήσουν εμπορικά την ιδέα τους, να επαληθεύσουν στην πράξη τη βιωσιμότητά της, ή να προετοιμαστούν για την κατοχύρωση διπλώματος ευρεσιτεχνίας. Προϋπόθεση συμμετοχής είναι η/ο υποψήφια/ος, ή τουλάχιστον ένα από τα μέλη της ομάδας, να ανήκει σε μία από τις παρακάτω κατηγορίες:

• Προπτυχιακός φοιτητής του ΕΜΠ.
  • Μεταπτυχιακός φοιτητής του ΕΜΠ.
  • Υποψήφιος Διδάκτορας του ΕΜΠ.
  • Μέλος ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ του ΕΜΠ.
  • Μεταδιδακτορικός ερευνητής του ΕΜΠ με απασχόληση σε ερευνητικά έργα του ΕΜΠ κατά την περίοδο υποβολής της αίτησης.

Η επιχειρηματική ιδέα μπορεί να εμπίπτει σε οποιονδήποτε τομέα δραστηριότητας του μηχανικού.

Στόχος του προγράμματος είναι η υποστήριξη μέσω χρηματοδότησης, καθοδήγησης και δικτύωσης, για την υλοποίηση δραστηριοτήτων και επίτευξη αποτελεσμάτων όπως:

• επιβεβαίωση της αποτελεσματικότητας της ιδέας και μετεξέλιξή της  σε τελικό προϊόν μέσω εκτέλεσης πειραματικών δοκιμών, δημιουργίας πρωτοτύπων κ.λπ.,
  • διεξαγωγή έρευνας που απαιτείται για την υλοποίηση των παραπάνω δραστηριοτήτων και την αντιμετώπιση των αδυναμιών που ανακύπτουν από αυτές,
  • διασφάλιση βιωσιμότητας, επίλυση τεχνικών θεμάτων και καθορισμός γενικής κατεύθυνσης,
  • καθορισμός στρατηγικής για την προστασία δικαιωμάτων ιδιοκτησίας ή μεταφοράς τεχνογνωσίας,
  • συμμετοχή βιομηχανικών εταίρων, κοινωνικών ή πολιτιστικών οργανισμών, φορέων χάραξης πολιτικής, ή οποιουδήποτε άλλου δυνητικού ενδιαφερόμενου φορέα, που υποστηρίζουν την καινοτόμο επιχειρηματικότητα,
  • αξιολόγηση δυνητικών «τελικών χρηστών» της αναπτυσσόμενης καινοτομίας.

Το Πρόγραμμα αποτελείται από 3 φάσεις:

Α. Υποβολή Αίτησης Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος
Κατά την πρώτη φάση του Προγράμματος, oι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν αίτηση ενδιαφέροντος (την οποία μπορείτε να βρείτε εδώ) περιγράφοντας την ιδέα τους και παρέχοντας βασικές πληροφορίες για την αξιολόγησή της. Η αίτηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά στο Γραφείο Μεταφοράς Τεχνολογίας, στην ηλεκτρονική διεύθυνση tto@mail.ntua.gr

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων: 20 Μαρτίου 2023

Β. Παρουσίαση προτάσεων «Proof of Concept»
Οι προτάσεις για το Πρόγραμμα «Proof of Concept», οι οποίες θα προκριθούν στη δεύτερη φάση, θα παρουσιαστούν στην Επιτροπή Αξιολόγησης του Προγράμματος, προκειμένου να επιλεγεί η ιδέα η οποία θα προχωρήσει στο τελικό στάδιο του Προγράμματος. H ημερομηνία παρουσίασης θα ανακοινωθεί στους ενδιαφερόμενους μέσω e-mail που θα λάβουν από την ηλεκτρονική διεύθυνση tto@mail.ntua.gr.

Γ. Υλοποίηση «Proof of Concept»
Η πρόταση που θα επιλεγεί από την Επιτροπή Αξιολόγησης, θα λάβει, πέραν των άλλων μορφών υποστήριξης, οικονομική ενίσχυση έως 10.000 ευρώ, η οποία θα αφορά δαπάνες εξοπλισμού, λογισμικού και αναλωσίμων για την υλοποίηση της ιδέας σε πραγματικό περιβάλλον.

Η μέγιστη διάρκεια του Προγράμματος ανέρχεται στους 3 μήνες.

Περισσότερες λεπτομέρειες για το Πρόγραμμα μπορείτε να βρείτε στην εδώ και στην επίσημη ιστοσέλιδα του Γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας ΕΜΠ: https://tto.ntua.gr/