Την Πέμπτη 13 Ιουνίου 2024, 12:30-14:30, στην Αίθουσα 1 της Σχολής Θετικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας πραγματοποιήθηκε σεμινάριο παροχής Πρώτων Βοηθειών. Η ομιλία διοργανώθηκε στο πλαίσιο της συνεργασίας του Τμήματος Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική και του Τμήματος Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.
Η εκδήλωση ξεκίνησε με το καλωσόρισμα από τον Αν. Καθηγητή του Τμήματος Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική και Πρόεδρο κ. Αθανάσιο Κακαρούντα. Στη συνέχεια, ο Επ. Καθηγητής του Τμήματος Φυσικοθεραπείας Αριστείδης Βασιλόπουλος πραγματοποίησε ομιλία με τίτλο «Πρώτες Βοήθειες», παρουσιάζοντας τη θεωρητική εκπαίδευση παροχής πρώτων βοηθειών σε κατάσταση καρδιακής ανακοπής, καθώς και σε άλλες επείγουσες καταστάσεις.
![](https://dib.uth.gr/wp-content/uploads/2024/06/protesvoith1.jpg)
Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου οι παρευρισκόμενοι συνομίλησαν με τον ομιλητή για ζητήματα σχετικά με την παροχή βοήθειας σε συνανθρώπους τους σε ώρα ανάγκης.
![](https://dib.uth.gr/wp-content/uploads/2024/06/protesvoith2.jpg)