Δελτίο τύπου εκδήλωσης για τις πρώτες βοήθειες

Την Πέμπτη 13 Ιουνίου 2024, 12:30-14:30, στην Αίθουσα 1 της Σχολής Θετικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας πραγματοποιήθηκε σεμινάριο παροχής Πρώτων Βοηθειών. Η ομιλία διοργανώθηκε στο πλαίσιο της συνεργασίας του Τμήματος Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική και του Τμήματος Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με το καλωσόρισμα από τον Αν. Καθηγητή του Τμήματος Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική και Πρόεδρο κ. Αθανάσιο Κακαρούντα. Στη συνέχεια, ο Επ. Καθηγητής του Τμήματος Φυσικοθεραπείας Αριστείδης Βασιλόπουλος πραγματοποίησε ομιλία με τίτλο «Πρώτες Βοήθειες», παρουσιάζοντας τη θεωρητική εκπαίδευση παροχής πρώτων βοηθειών σε κατάσταση καρδιακής ανακοπής, καθώς και σε άλλες επείγουσες καταστάσεις.

Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου οι παρευρισκόμενοι συνομίλησαν με τον ομιλητή για ζητήματα σχετικά με την παροχή βοήθειας σε συνανθρώπους τους σε ώρα ανάγκης.